Most porcelanowy – zadbaj o uzupełnienie

Strona główna » Most porcelanowy – zadbaj o uzupełnienie

Most porcelanowy wyróżnia się na tle innych protez zębowych – jest stały i zacementowany na zębach filarowych lub implancie. Oznacza to, że nie opiera się na dziąśle ani błonach śluzowych. Służy wszystkim, u których wystąpiły niechciane ubytki zębowe – np. w efekcie postępującej próchnicy. Most porcelanowy zakładany przez stomatologa nie wymaga wielu wizyt przygotowujących, jest estetyczny i komfortowy. Wiąże się jednak z wysokimi kosztami kilkuset lub kilku tysięcy złotych – w zależności od rodzaju mostu.

Most porcelanowy – czy warto go założyć?

Most porcelanowyMost porcelanowy – czy warto tracić pieniądze i inwestować, nawet jeśli wymagają tego tylko tylne zęby? Mosty porcelanowe nie są, wbrew pozorom, wyłącznie sprawą zachowania jak najlepszej estetyki. Pełnią też ważną funkcję zdrowotną – na przykład zapobiegają zanikowi kości szczękowych oraz rozwojowi próchnicy i innych infekcji bakteryjnych. Korygują też wady zgryzu i wspomagają naturalne funkcje zębów. Ważne jest, aby w momencie złamania, usunięcia czy pęknięcia zęba, działać szybko. Jeśli kość zacznie zanikać, nie będzie można odwrócić już tego procesu. Spotkanie z doświadczonym lekarzem dentystą, rozwinie wątpliwości i wskaże najlepsze, praktyczne perspektywy leczenia.

Most porcelanowy nie jest wskazany u osób z chorobami dziąseł, korzeni zębowych, języka. Stomatolog może ocenić też zęby na nadmiernie zniszczone i zdecydowanie odradzić założenie mostu. Wśród najważniejszych zalet tego uzupełnienia wyróżnia się:

 • Komfort podczas śmiechu – proteza nie wypadnie.
 • Komfort podczas codziennego przeżuwania jedzenia.
 • Komfort podczas mówienia.
 • Lepszy stan jamy ustnej – zmniejsza się prawdopodobieństwo zakażeń.
 • Lepsza estetyka – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z przednimi zębami.

Dentysta, który spotka się z pacjentem gotowym na most porcelanowy zazwyczaj:

 • Zaczyna od wykonania zdjęcia RTG i oszlifowania zębów.
 • Jeśli pacjent nie posiada filaru w postaci naturalnych zębów, proponuje założenie implantów zębowych.
 • Stomatolog przygotowuje most porcelanowy i robi przymiarki (wystarczy jedna wizyta). W przypadku koniecznych do wprowadzenia zmian, poprawia wymiary mostu.
 • Cementuje most na naturalnych zębach lub założonych wcześniej implantach.

Troska o mosty to tak naprawdę troska o podstawową, regularną higienę jamy ustnej. Dzięki temu pacjent może zachować zdrowie i bardzo dobry stan uzupełnienia protetycznego.

Wymagane jest więc szczotkowanie, nitkowanie, w ramach potrzeb płukanie zębów i regularne usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym – uzależnione od częstotliwości pojawiania się osadu.

Ile kosztuje most porcelanowy? Przedziały cenowe

Ile kosztuje most porcelanowy i jak uzyskać refundację Narodowego Funduszu Zdrowia? Niestety nie ma takiej możliwości. Uzupełnienia protetyczne są wymagającą inwestycją i zrobimy to tylko u dentystów z prywatną praktyką lekarską. Średnie ceny zależą między innymi od materiału:

 • Most porcelanowy na cyrkonie – jest to bardziej nowoczesny rodzaj mostu i trzeba liczyć się z wydaniem średnio od tysiąca do trzech tysięcy złotych. Wysoki koszt wynika z lepszej jakości i koloru bardzo zbliżonego do naturalnego zęba.
 • Most porcelanowy na podbudowie metalowej – bardziej tradycyjne rozwiązanie, które jednak również cieszy się zainteresowaniem. Jest tańsze i waha się w granicach 500-800 złotych.

Dodatkowymi cenami zostaną obciążeni pacjencji, u których trzeba wcześniej założyć implanty. Ich ceny również zależą od użytego materiału – cyrkonowe będą droższe niż tradycyjne, tytanowe. Wadą drugiej opcji jest możliwe delikatne obniżenie linii dziąsła podczas wieloletniego użytkowania, co może uwidocznić kiepską kolorystykę implantu.

10 komentarzy do “Most porcelanowy – zadbaj o uzupełnienie”

 • Joker pisze:

  Właśnie niedługo będę miał wstawiany most i się zastanawiam czy wybrać ten na metalu czy na cyrkonie.

  • Doman90 pisze:

   To zależy jakie zęby masz do leczenia. Jak z przodu bo bierz most porcelanowy na cyrkonie, ponieważ wtedy nie będziesz musiał się martwić o to czy dziąsła po paru latach nie zaczną się robić sine 🙂 Jak do leczenia masz boczne zęby to wtedy na podbudowie z metalu – te zęby nie są widoczne i w dodatku będzie taniej 😀

 • pucha4444 pisze:

  Dobrze, że wymyślili coś takiego jak most porcelanowy. Straciłem w wypadku 3 zęby i dzięki mostowi nie musiałem wstawiać sobie 3 implantów. Wystarczyły dwa implanty plus most, a cena znacznie mniejsza 😀

 • Andrzej pisze:

  Dla mnie najważniejsze jest to, że taki stały most porcelanowy nie wypadnie mi z buzi 😀 – jak to jest np. w przypadku mostów ruchomych ..

 • Toby3 pisze:

  A czy ktoś wie czy na czas wykonywania / przygotowywania mostu porcelanowego dla pacjenta dostaje się jakieś uzupełnienie tymczasowe?

  • 3lIna pisze:

   Założenie takiego mostu porcelanowego jest możliwe tylko wtedy gdy w bezpośrednim sąsiedztwie ubytku zębowego, pacjent ma zdrowe zęby. Kiedy stomatolog stwierdzi próchnice to wymagane będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego:) Wiem bo sama tak miałam ..

 • Maciołek pisze:

  Wszyscy mówią, że taki most porcelanowy jest drogi.. mi się wydaje, ze za wykonanie tak skomplikowanego zabiegu jest całkiem tanio. Trzeba również wziąć pod uwagę, że wszystkie te urządzenia, którymi stomatolog wykonuje swoją pracę również nie były tanie i teraz kaska się musu za nie zwrócić :d

 • kloc14 pisze:

  Szkoda, że trzeba oszlifować sąsiednie zęby aby taki post porcelanowy założyć;/

 • neXtt pisze:

  Jeśli ktoś chce mieć dobrze wykonany porcelanowy most protetyczny to niech zgłosi się do K2Dental w Gdańsku. Mają tam bardzo nowoczesne wyposażenie i wykwalifikowaną kadrę specjalistów 🙂

 • ringo pisze:

  Coś trzeba wsadzić na miejsce brakujących zębów. Takie mosty protetyczne to chyba najtańsza opcja. Jak ktoś chce zachować swój piękny uśmiech na bardzo długie lata to celowałbym w ten porcelanowy most.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Głosowanie

 • Wyświetl wyniki

  Loading ... Loading ...
  O stronie

  Strona powstała dla wszystkich kobiet, które chciałyby zadbać o swój biust i powiększyć go do satysfakcjonujących rozmiarów.

  Wykorzystanie wszystkich podanych na stronie porad, w praktyce jest gwarantem wizualnego powiększenia biustu.

  Więcej informacji na podstronie o mnie. Możesz mi również przesłać osobistą wiadomość.

  Ujędrnij duże piersi
  Ujędrnij duże piersi
  Blogroll:
  Poznaj skuteczne metody ujędrniania na: http://ujedrnianie-biustu.pl/